Metoda harmoniczna w leczeniu chrapania i bezdechu sennego

Mianem chrapania potocznie określa się dźwięki powstające na skutek drgania podniebienia miękkiego i języczka, spowodowanego zwiotczeniem mięśni jamy ustnej. Z czasem chrapanie może przekształcać się w bezdech senny, będący bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia. Jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia chrapania i bezdechu sennego jest metoda harmoniczna, polegająca na korekcji podniebienia miękkiego.

Według statystyk, chrapanie może dotyczyć nawet 40% populacji. Bardziej narażone na ten problem są osoby otyłe, pijące alkohol, przyjmujące leki nasenne oraz spożywające wieczorem obfite posiłki. Chrapanie jest uciążliwe zarówno dla osoby borykającej się z tym kłopotem, jak i domowników – powoduje bowiem permanentny stan niewyspania. Może ono jednak stanowić także zagrożenie dla zdrowia. – Dopiero od jakiegoś czasu zaczęliśmy sobie zdawać sprawę z tego, że chrapanie jest problemem zdrowotnym, objawem zaburzonego oddychania podczas snu i przyczyną niewysypiania się. A zaburzone oddychanie to również bezdech senny, w efekcie zaś niedotlenienie, które pociąga za sobą szereg groźnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak zaburzenie wydolności krążeniowo-oddechowej, większa skłonność do udaru mózgu, zawału serca i rozwoju chorób metabolicznych, np. cukrzycy – powiedział portalowi tygodnikprzegląd.pl dr Michał Michalik, założyciel i dyrektor medyczny Centrum Medycznego MML. Jednym z najnowszych sposobów leczenia chrapania i bezdechu sennego jest metoda harmoniczna, polegająca na niewielkiej korekcie laryngologicznej podniebienia miękkiego.

Na czym polega leczenie chrapania metodą harmoniczną?

Metoda harmoniczna leczenia chrapania i bezdechu sennego jest w większości przypadków uzupełnieniem termoterapii bipolarnej Celon. Ta ostatnia polega na zastosowaniu fal o wysokiej częstotliwości w obrębie jamy ustnej i gardła, co powoduje powstanie w podniebieniu miękkim delikatnych zwłóknień. Zmniejszają one jego nadmierną ruchomość oraz redukują występowanie drgań w czasie oddychania w trakcie snu.

Dla uzyskania lepszych efektów, zabieg Celon u wielu pacjentów łączy się z metodą harmoniczną leczenia chrapania. Wykonuje się ją w znieczuleniu miejscowym, na tkankach znajdujących się na pograniczu podniebienia miękkiego i twardego. Zabieg polega na wprowadzeniu w obręb jamy ustnej noża harmonicznego, który zamienia energię elektryczną w energię mechaniczną. Dzięki temu lekarz może wyciąć tkanki, które utrudniają swobodny przepływ powietrza w trakcie oddychania. Nóż harmoniczny od razu zasklepia miejsce, z którego usunięto tkanki – jego działanie jest porównywane do laserów najnowszej generacji.

W porównaniu do innych laryngologicznych sposobów leczenia chrapania i bezdechu sennego, metoda harmoniczna jest bezkrwawa, właściwe bezbolesna oraz najbardziej bezpieczna. Ponieważ podczas zabiegu przez ciało pacjenta nie przebiegają nawet najmniejsze dawki prądu, może być wykonywany również u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca. Jednym przeciwwskazaniem jest okres ciąży i karmienia, a także ciężkie, nieustabilizowane choroby ogólnoustrojowe, np. nowotwory.

Bezpośrednio po wykonaniu zabiegu z użyciem noża harmonicznego pacjent może opuścić klinikę. Ewentualne objawy niepożądane nie są mocno uciążliwe – uczucie dyskomfortu oraz lekkie dolegliwości bólowe, które niekiedy towarzyszom pacjentom przez kilka dni, można złagodzić, stosując powszechnie dostępne środki przeciwbólowe. Przez około tydzień należy jedynie unikać alkoholu oraz pikantnych, mocno przyprawionych potraw. Całkowita rekonwalescencja trwa około 4 tygodni.

Niepodważalną zaletą leczenia chrapania i bezdechu sennego metodą harmoniczną jest to, że daje ona trwałe rezultaty – korekcja tkanek jest wykonywana na stałe. Sprzęt niezbędny do wykonania zabiegu posiada niewielka liczba szpitali publicznych w naszym kraju, w związku z czym trzeba przygotować się na dość długi okres oczekiwania. Cena zabiegu w prywatnych klinikach oscyluje wokół 2000 zł.

Comments are closed.

Advertisement
Kalendarz
September 2017
M T W T F S S
« Aug    
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930  
 • Wypoczynek i regeneracja sił

  Wypoczynek i regeneracja sił

  Wyjeżdżamy nie tylko po to, aby zwiedzać i oglądać piękne i zapierające dech w piersiach krajobrazy oraz zabytki. Chcemy także odpocząć, zapomnieć o codzienności, o pracy oraz o tym, co czeka nas po powrocie. Wakacje pozwalają nam na to. Jednak tylko urlop w innym miejscu …Read More »
 • Profesjonalizm biura podróży

  Profesjonalizm biura podróży

  To ocenia się już po wyjeździe na określoną wyspę lub do określonego miejsca. Wtedy biura podróży zajmują się nami oraz oferują nam wiele ciekawych miejsc. Sprawdzamy, czy aby na pewno oferta jest prawdziwa. Jeżeli tak- biuro spełniło swoje zadanie i możemy dalej ingerować w nasz …Read More »
 • Przenośne gadżety turysty

  Przenośne gadżety turysty

  Gadżety dla turysty to przede wszystkim przenośne odtwarzacze muzyki, odtwarzacze medialne, konsole do gier, które także są przenośne lub telewizor w aucie, który również jest mobilny. Możemy także zakupić gadżety na plażę. Piłka, pływające leżaki lub inne tego typu gadżety. Biura podróży określają nam miejsce …Read More »